افت ۳۰ درصدی تولید تخم مرغ/ قیمت هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۱۶ هزار تومان

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ناصر نبی پور سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ را بالای ۱۵ هزار تومان اعلام‌کرد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۶ هزار تومان معادل شانه‌ای ۳۲ هزار تومان است.

او افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان ما را به عنوان متخصص و وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان متولی قبول ندارد و همواره بدون توجه به حقایق تولید، برای خود قیمت تعیین و اعلام می‌کنند.


بیشتر بخوانید


نبی پور ادامه داد: زمانی که قیمت تخم مرغ کاهش می‌یابد و مرغدار به شدت در زیان است، مسئولان اذعان می‌کنند که به ما ارتباطی ندارد، در حالی که با افزایش قیمت‌ها به مرغداری‌ها حمله و تولیدکنندگان را جریمه می‌کنند که این اقدام ضد تولید است.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه ۷۵ تا ۸۰ درصد هزینه تمام شده تولید را نهاده دامی‌ تشکیل می‌دهد، بیان کرد: دولت قیمت مصوب هر کیلو کنجاله سویا را با افزایش ۲۰ درصدی به ۳ هزار و ۲۲۰ تومان و هر کیلو ذرت را با افزایش ۱۵ درصدی به یک هزار و ۷۰۰ تومان رساند، در حالی که پیش از این قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت و جو دامی یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۷۵۰ تومان بود.

به گفته او، با تامین صد درصد نهاده دامی با نرخ مصوب، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ بالای ۱۵ هزار تومان است.

این مقام مسئول در پایان از توقف صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت: علی رغم توقف صادرات، قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها همچنان بالاست چرا که قیمت تابع مکانیزم عرضه و تقاضاست که به علت گرانی نهاده‌های تولید بخشی از مرغ‌ها روانه کشتارگاه شدند. اسما تولید روزانه تخم مرغ ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن است، اما برآورد می‌شود که تولید ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از این میزان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =