اپل پلتفرم خودروی الکتریکی خود را با همکاری یک استارت‌آپ توسعه می‌دهد


سرمایه‌گذاری اپل در زمینه‌ی خودروهای الکتریکی ابعاد تازه‌ای به خود گرفته و این غول فناوری قصد دارد با همکاری استارت‌آپ کانو پلتفرم خودروی الکتریکی خود را توسعه دهد.

منابع آگاه گزارش داده‌اند که اپل در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی، علاقه‌ی زیادی به استارت‌آپ‌های خودروهای الکتریکی (EV) نشان داده است. این خبر پس از آن منتشر می‌شود که در هفته‌ی گذشته اعلام شد اپل برای ورود به عرصه‌ی خودروهای الکتریکی با هیوندای همکاری خواهد کرد تا نخستین خودروی خود را که طبق گمانه‌زنی‌ها فعلا با نام تایتان (Titan) یا خودروی اپل (Apple Car) شناخته می‌شود، تولید کند.

اپل جلساتی با استارت‌آپ «کانو» (Canoo) برگزار کرده تا در مورد پلتفرم اسکیت‌بورد اخیر این شرکت برای خودروهای الکتریکی که در همه‌ی وسایل نقلیه‌ی آن استفاده خواهد شد، مذاکره کند. این وسایل نقلیه‌ی کانو از ون‌های اشتراکی تا خودروهای سدان و کامیون‌های حمل مواد غذایی را شامل می‌شود. یکی دیگر از محورهای این نشست‌ها با اپل، احتمال سرمایه‌گذاری یا خرید این شرکت توسط اپل بوده است. اگرچه کانو هنوز یک وسیله‌ی تجاری مناسب برای فروش ندارد، اما فناوری‌های معرفی شده توسط آن، برای جلب توجه سران اپل بیش از اندازه کافی بوده است.

پلتفرم خودروهای الکتریکی کانو

دامنه‌ی گسترده‌ی خودروهایی که پلتفرم کانو از آن پشتیبانی می‌کند.
Credit: Canoo

پلتفرم کانو متفاوت از برنامه‌های توسعه‌یافته‌ی دیگر استارت‌آپ‌ها و خودروسازان بزرگ‌تر است؛ زیرا بیشتر مجموعه‌ی الکترونیک خودرو را در خود ادغام و امکان انعطاف‌پذیری بیشتر در طراحی کابین را فراهم می‌کند. این بستر الکتریکی همچنین از فناوری هدایت الکتریکی (Steer-by-Wire) برخوردار است که انعطاف‌پذیری طراحی را حتی بیشتر می‌کند اما هنوز به طور گسترده در صنعت پذیرفته نشده است.

این طور که گفته شده، اپل بیشتر به پلتفرم اسکیت‌بورد کانو برای خودروی الکتریکی خود علاقه نشان داده اما کانو سرمایه‌گذاری اپل را در این شرکت ترجیح می‌دهد. با توجه به اینکه کانو سال ۲۰۲۰ میلادی را تنها با ۲۹ میلیون دلار سرمایه در بانک آغاز کرد، و به‌ویژه با از دست دادن ۱۸۲.۳ میلیون دلار در سال گذشته که برای تهیه‌ی نمونه‌ی اولیه‌ی کانو هزینه شد، جای تعجب نیست که این استارت‌آپ به شدت به نقدینگی نیاز دارد. نکته‌ی جالب توجه آن است که سال گذشته هیوندای هم از سرمایه‌گذاری ۸۷ میلیارد دلاری در این استارت‌آپ مستقر در لس آنجلس طی سال‌های آینده خبر داده بود.

پلتفرم خودروهای الکتریکی کانو

طرح مفهومی ون اشتراکی کانو
Credit: Canoo

هم‌اکنون گفت‌وگوهای این استارت‌آپ با اپل به پایان رسیده است و کانو آن را علنی کرده است. اگرچه «تونی آکیلا» (Tony Aquila) رئیس اجرایی کانو در بیانیه‌ای خاطرنشان كرد كه این شركت «تا زمانی که صلاح نداند، صراحتا در مورد مباحث استراتژیک، روابط تجاری و همکاری با اپل اظهار نظر نمی‌كند.» و این طور که پیداست فعلا جزئیات بیشتری از این همکاری ارائه نخواهد شد.

انتشار خبر این گفت‌وگوها یک سال پس از آغاز آن، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که تلاش اپل برای ساخت خودروی خود تا کنون پیشرفت زیادی داشته است و این شرکت به طور جدی پروژه‌ی تایتان را دنبال می‌کند؛ موضوعی که شایعات مربوط به ساخت نمونه‌ی اولیه در سال ۲۰۲۲ میلادی را تقویت می‌کند.

عکس کاور: طرح گرافیکی بستر خودروهای الکتریکی کانو

Credit: Canoo

منابع: The Verge, Auto Evolution, ForbesSource link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 4 =