اگر سیگار را ترک کنید ، می توانید مزایای سلامتی را در 5 سال مشاهده کنید

محققان می گویند ترک سیگار خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می دهد اما به اندازه سیگار کشیدن نیست. گتی ایماژ
  • محققان می گویند شما می توانید بعد از پنج سال ترک سیگار، مزایای قابل توجهی برای سلامت قلب شما مشاهده کنید.
  • فواید سلامتی ناشی از ترک سیگار هنوز به اندازه‌ای که هرگز سیگار نکشید قابل توجه است.
  • محققان می گویند آسیب های سیگار کشیدن به ریه ها به خوبی تبلیغ می شود ، اما آسیب به قلب کمتر شناخته شده است.

اگر اکنون یک سیگاری سنگین هستید و در حال ترک هستید ، در طی پنج سال می توانید خطر قابل توجهی را برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کاهش دهید.

اما شما هنوز بیشتر از کسی که هرگز سیگار نکشید ، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید.

مطابق با الف مطالعه جدید منبع قابل اعتماد منتشر شده در JAMA.

تحلیلی گذشته نگر 8،770 نفر را شامل می شود ، از جمله 2371 نفر که 20 سال یا بیشتر سیگار کشیده اند. “این همان سیگار کشیدن یک بسته سیگار در روز به مدت 20 سال است.

میانگین زمان پیگیری 26 سال بود. در آن زمان ، 2435 نفر از شرکت کنندگان اولین رویداد قلبی عروقی مانند سکته قلبی ، سکته مغزی ، نارسایی قلبی یا مرگ قلبی عروقی داشتند.

سیگاریهای سنگین 1،095 نفر از این رویدادها را به خود اختصاص دادند

در مقایسه با افراد سیگاری فعلی ، ترک در طی پنج سال با میزان پایین تری از وقایع قلبی عروقی همراه بود.

برای افراد سیگاری سنگین ، هنوز هم برای 10 تا 15 سال یا بیشتر خطر خطر قلبی عروقی وجود دارد.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند كه این تحقیقات عمدتاً سفیدپوستان نژاد اروپایی را شامل می شود. آنها همچنین درمورد قرار گرفتن در معرض دود دخانیات دست دوم یا استفاده از انواع دیگر تنباکو در بین شرکت کنندگان در مطالعه ، فاقد اطلاعات بودند.

سیگار کشیدن و خطر قلبی عروقی

دکتر سریلاکشمی ولبابهنی عضو ارشد قلب و عروق در شبکه بهداشت دانشگاه سنت لوک در بیت لحم ، پنسیلوانیا است.

وی به Healthline گفت: “استعمال دخانیات یک عامل خطرناک شناخته شده برای مشکلات ریه است.” “قلب به اندازه برجسته نشده است. اندازه كوچك نمونه بود ، اما به اندازه كافي براي پاسخ به سؤال در مورد خطرات قلبي- عروقي پنج سال پس از ترك سيگار. ”

او توضیح می دهد که علائم هشدار دهنده مشکلات قلبی عروقی شامل تنگی نفس ، درد قفسه سینه و درد پا هنگام راه رفتن است.

اگرچه داده های بیشتری مورد نیاز است ، ولی ولباهنی می گوید خطر ابتلا به قلب و عروق برای افراد سیگاری لوله و سیگاربیشتر از افراد غیر سیگاری است ، اگرچه به اندازه افراد سیگاری سنگین نیست.

وی همچنین خاطرنشان می کند که استعمال سیگار ماری جوانا می تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد و خطر حمله قلبی را افزایشدهد.

در حالی که این مطالعه جدید روی سیگاری های سیگاری سنگین متمرکز شده است ، دکتر رابرت گرینفیلد هشدار می دهد که هر مقدار سیگار کشیدن مشکل دارد.

گرینفیلد یک متخصص قلب و عروق و لیپیدولوژیست دارای مجوز از تخته است و مدیر پزشکی قلب و عروق غیر تهاجمی و توانبخشی قلب در موسسه قلب و عروق MemorialCare در مرکز پزشکی Orange Coast در کالیفرنیا.

گرینفیلد به Healthline گفت: “هربار که سیگار را در دهان خود بگذارید ، چه استنشاق کنید و چه نخواهید کرد ، در مونواکسید کربن مکیده اید.”

وی وارد جریان خون می شود ، جایی که اکسیژن را در سلول های قرمز خون جابجا می کند. مونوکسید کربن به غشای عروق آسیب می رساند و بر گردش خون کلسترول تأثیر می گذارد و پلاک بیشتری ایجاد می کند. ”

اگر کسی سیگار می کشد ، باید تأثیر منفی بر بدن بگذارد. و اگر یک فرد سیگاری به دلیل ترک سال گذشته هستید ، ممکن است خطر خود را کم کم ارزیابی کنید. ”

وی خاطرنشان می کند: بیماری های قلبی عروقی پیچیده است و عوامل خطر دیگری از جمله رژیم غذایی ، استرس و سابقه خانوادگی را درگیر می کند.

به گفته گرینفیلد ، این مطالعه نشان می دهد که اگر شما یک سیگاری سنگین بوده اید ، باید در مورد سالم ماندن نیز هوشیارتر باشید.

“هر چه زودتر جلوی سیگار کشیدن را بگیرید ، بهتر. اما به راحتی متوقف نمی شود و در پنج سال خوب می شوید. جامعه قلب و عروق باید به افراد سیگاریهای مختلف نگاه کند و در صحبت با بیماران کوشا تر باشد. ”

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *