ایلان ماسک می‌گوید در صورت عدم تغییرات بنیادین، تسلا ورشکست می‌شود

[ad_1]

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

ایلان ماسک به تازگی به کارکنان شرکت تسلا اعلام کرده که اگر اقدامات اساسی برای کاهش هزینه‌ها انجام نشود، این شرکت در ده ماه آینده دیگر پولی نخواهد داشت. با وجود اینکه تسلا اوایل ماه جاری میلادی افزایش رشد سهام به میزان ۲.۷ میلیارد دلاری داشت اما همچنان اگر اقدامات اساسی برای کاهش هزینه‌ها در این شرکت انجام نشود، دارایی‌های این شرکت به اتمام می‌رسد.

ایلان ماسک و Zach Kirkhorn که اخیرا به عنوان مدیر ارشد مالی تسلا انتخاب شده، قرار است به کمک یکدیگر هزینه‌های مالی تسلا از هرنوع در هرجای دنیا شامل قطعات، حقوق‌ها، هزینه‌های سفر، اجاره‌ها و به معنای واقعی کلمه، هر تراکنشی که با حساب‌های تسلا انجام می‌شود را بررسی کنند.

تسلا سه ماهه اولیه امسال را با ۲.۲ میلیارد پول نقد دارایی به پایان رساند. اما با این وجود، این شرکت حدود ۷۰۲ میلیون دلار از سرمایه‌های خود را از دست داده و ماسک در ماه آوریل گفت که این شرکت باید رژیم اسپارتان را بگیرد! پس از آن بود که تسلا برای جذب سرمایه اقدام کرد و توانست ۲.۷ میلیارد دلار دیگر سرمایه جذب کند تا بتواند همچنان خود را حفظ کند.

آنطور که ماسک می‌گوید، این میزان پول اگرچه زیاد است اما تنها می‌تواند ده ماه در شرکت تسلا باقی بماند تا ضرر‌های سه ماهه اولیه امسال را سربه‌سر کند. این شرکت باید تصمیمات سختی در زمینه مالی بگیرد اما این تنها راه چاره آن‌هاست تا بتوانند به هدف اصلی خود که پایدار کردن محیط زیست جهانی است، دست یابند.

این اولین باری نیست که ایلان ماسک از بازنگری در مسائل مالی تسلا می‌گوید و حتی اولین بار نیست که می‌خواهد در این راستا از تکنینک مدیریت ریز به ریز بخش‌های شرکت، استفاده کند.

درست یک سال پیش بود که ایلان ماسک ایمیلی به کارکنان خود ارسال کرده بود و در آن از بررسی ریز به ریز هزینه‌های تسلا گفته بود و اینکه این شرکت باید هزینه‌های غیر ضروری را حذف کند. همچنین وی در این زمان اعلام کرده بود که «چقدر ناامید شده» از اینکه تسلا مجبور است با چندین و چند شرکت پیمانکار برای تولید تسلا مدل ۳ همکاری کند و این فرآیند، تسلا را به شرکتی وابسته تبدیل کرده است.

مدت کوتاهی بعد، ماسک ساختار سازمانی تسلا را تسریع بخشید و قول داد که «پوزه‌بندی» که به واسطه پیمانکاران به این شرکت بسته‌اند را به عنوان بخشی از فرآیند «بازسازی شرکت»، حذف کند. سپس تسلا در ماه ژوئن سال گذشته، ۹ درصد از نیروهای خود را تعدیل کرد که ایلان ماسک در این زمینه گفت که این شرکت مجبور به انجام چنین کاری شده تا در آینده دیگر مجبور به تعدیل نیرو نباشد.

تمام این تغییرات، زمانی اتفاق افتادند که تسلا برای تولید هزار مدل ۳ در هفته و رساندن این خودرو به ۴۰۰ هزار نفری که مدل ۳ را پیش‌خرید کرده بودند، «جهنم تولید» را راه انداخته بود. در نهایت هم تسلا توانست با انجام اقدامات مناسب، تولید مدل ۳ را تسریع ببخشد و توانست به لطف این خودرو که بهترین خودروی الکتریکی سال ۲۰۱۸ لقب گرفت، به اولین دوره سوددهی خود برسد.

اما در نهایت اقداماتی که برای کاهش هزینه‌ها در سال گذشته انجام شد، کافی نبوده تا بتواند تسلا را همچنان شرکتی سودده نگاه دارد. سه ماهه اولیه امسال نیز شرکت تسلا با ضرر مواجه بود و مجبور شد اینبار ۷ درصد از کارکنان خود را در ماه ژانویه، تعدیل کند.

همچنین یک ماه پس از این اتفاق بود که تسلا اعلام کرد که قصد دارد تمام مغازه‌های فیزیکی خود در سراسر دنیا را تعطیل کند تا بتواند از هزینه‌های خود بکاهد. این اقدام در این راستا انجام شد تا تسلا بالاخره بتواند نسخه پایه مدل ۳ را با قیمت ۳۵۰۰۰ دلار عرضه کند. عرضه این نسخه با تاخیر زیادی بالاخره انجام شد و دلیل تمام این تاخیرها، جلوگیری از فروپاشی مالی تسلا بوده است. 

تغییر در قیمت خودروهای مدل S و مدل اکس، ۱۲۱ میلیون دلار ضرر برای تسلا به همراه داشته.

البته تسلا دو هفته بعد دوباره نظر خود را تغییر داد و گفت بسیاری از فروشگاه‌های این شرکت در سراسر دنیا همچنان باز خواهد ماند. همچنین تسلا قیمت خودروهای خود (به جز نسخه پایه مدل ۳) را افزایش داد تا بتواند به شرایط مالی خود سامان ببخشد اما همین افزایش قیمت، باعث ضرردهی تسلا شده است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، این شرکت با ۷۰۲ میلیون دلار ضرر در سه ماهه اول امسال روبرو بوده که ۱۲۱ میلیون دلار از آن، مربوط به افزایش قیمت خودروهای تسلا مدل S و تسلا مدل X است.

زمانی که تسلا خبر از سوددهی خود در سال گذشته داده بود، گفته بود که به لطف خودروی مدل ۳، سال ۲۰۱۸ موثرترین سال برای تسلا خواهد بود. در این سال تسلا توانست میزان تولید خود را نسبت به ۲۰۱۷ به دو برابر برساند و به بیشترین سوددهی در تاریخ خود برسد.

در شرایطی که ایلان ماسک زمانی پیش‌بینی کرده بود که مدل ۳ به تسلا کمک می‌کند تا به شرکتی سودده تبدیل شود، ضرردهی این شرکت در سال ۲۰۱۹ این پیش‌بینی را خراب کرده است. این ضرر‌ها به گونه‌ای بوده که ایلان ماسک در مصاحبه‌ای با SecondQuarter گفته بود که انتظار این اعداد و ارقام را نداشته است.

در نهایت، حالا در آخرین ایمیل او به کارکنان گفته شده که تسلا باید اقداماتی جدی برای بازگشت به دوره سددهی داشته باشد. ۲۰۱۸ اگرچه توانست سالی مهم برای تسلا، به خصوص در حجم تولیدات باشد اما همچنان این شرکت برای بقای خود نیاز به کاهش هزینه‌ها و سودآوری بیشتر دارد. خود ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ و در مصاحبه‌ای با وال‌ استریت ژورنال، گفته بود که اگر شما در یک جنگ هستید، بهتر است که در خط مقدم حضور داشته باشید. ژنرالی که در صف‌های عقب‌تر قرار دارد، قافیه را خواهد باخت.

منبع: TheVerge

The post ایلان ماسک می‌گوید در صورت عدم تغییرات بنیادین، تسلا ورشکست می‌شود appeared first on دیجی‌کالا مگ.

[ad_2]
لینک منبع بالا ⇑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =