با مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی آشنا شوید

[ad_1]

مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی

با افزایش استفاده از رسانه‌های اجتماعی بررسی مزایا و معایب آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. درست مانند هر موضوعی استفاده از رسانه‌های اجتماعی دو جنبه مثبت و منفی دارد. حالا که بیش از هر زمانی تعداد کاربران رسانه‌های اجتماعی افزایش یافته است و این کاربران در هر رنج سنی قرار دارند، بهتر است به بررسی دقیق‌تر مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی بپردازیم.

اگر برای شما هم پیش آمده است که گاهی هنگام استفاده از رسانه‌های اجتماعی آزرده‌خاطر و رنجیده شوید و یا به عنوان یک والد می‌خواهید نظارت بیشتری بر فعالیت فرزندان خود در این محیط داشته باشید در ادامه این مطلب با بررسی مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

مزایای رسانه‌های اجتماعی

این مقاله را با نگاهی بر جنبه مثبت و مزایای رسانه‌های اجتماعی شروع می‌کنیم.

در دسترس بودن

نقطه فروش اصلی برنامه‌هایی مانند فیسبوک و MySpace این بود که روشی را برای اطلاع شما از روند و اتفاقات زندگی دیگران فراهم کند. مسلما این هدف همچنان مزیت‌ اصلی رسانه‌های اجتماعی امروزی است.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی جهت برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده خود که دیگر با آن‌ها در تماس نزدیک نیستید، آسان است. این امر به ویژه در صورتی‌‌که شما به یک شهر دیگر و یا حتی یک کشور دیگر مهاجرت کرده‌‌ باشید بسیار کارآمد است.

دسترسی به اخبار

در دسترس بودن خبرها می‌تواند به عنوان یکی از جوانب مثبت و نیز منفی رسانه‌های اجتماعی بررسی شود. در حال حاضر، بیایید به جنبه مثبت این مورد نگاه کنیم.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در کشورهای محل اقامت خود به مطبوعات آزاد دسترسی ندارند. با توجه به اینکه همه شرکت‌های بزرگ خبری در رسانه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند، برنامه‌هایی مانند فیسبوک و توییتر به این افراد راهی برای آگاهی و برخورداری از گزارش‌های خبری معتبرترین اتاق‌های خبر دنیا را می‌دهند.

شغل‌یابی

مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی

ورود به بازار کار همچنان برای بسیاری از افراد دشوار است.
اگر شما از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای مانند لینکدین یا Xing استفاده می‌کنید، می‌توانید پیشنهادهای شغلی را بر اساس مهارت‌هایی که از پیش در پروفایل خود تعیین نموده‌اید، مشاهده کنید. این یکی از ویژگی‌های مثبت شبکه‌های اجتماعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

برنامه‌ریزی رویدادها

هنگامی‌که موضوع به برنامه‌ریزی مهمانی‌ها، رویدادهای ارتباطی، عروسی، کنفرانس‌ها و دیگر گردهمایی‌های گسترده می‌رسد، کمتر خدماتی وجود دارد که بتواند با فیسبوک رقابت کند. با توجه به این که تقریبا همه افراد دارای یک حساب کاربری فیسبوک هستند، ایجاد دعوت‌نامه، انتشار جزئیات رویداد و اشتراک گذاری مطالب مختلف مرتبط با آن کار ساده‌ای است.

افزایش مشتری‌های اولیه

اگر به تازگی تجارت خود را آغاز کرده‌اید، یکی از بزرگترین مزیت‌های رسانه‌های اجتماعی قابلیت افزایش سریع مخاطب و مشتری‌های اولیه (کلاینت بیس) است.

علاوه‌براین که در رسانه‌های اجتماعی کلام به سرعت انتشار می‌یابد و پخش می‌شود، شما می‌توانید تبلیغات بسیار هدفمندی را با هزینه‌‌ای که به‌طور قابل توجه کمتر از تبلیغ در تلویزیون‌، رادیو یا رسانه‌های چاپی است، انتشار دهید.

اجرای قانون و محافظت مدنی

هیچ‌یک از ما دوست نداریم که دولت به پیام‌های خصوصی ما دسترسی داشته باشد. در عین حال، این یک واقعیت است که شبکه‌های جنایتکار، گروه‌های تروریستی و حتی عاملان تیراندازی‌‌های گسترده به طور فزاینده‌ای از رسانه‌های اجتماعی برای برنامه‌ریزی و هماهنگی حملات خود استفاده می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی فرصتی را برای از بین بردن ریشه این مشکلات توسط پلیس فراهم می‌کند‌. این موضوع همچنان یکی از مزایای کلیدی رسانه‌های اجتماعی باقی مانده است.

رسانه‌های اجتماعی، سرگرم‌کننده

هنگام ارزیابی مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی با بیان سرگرم‌کننده بودن این رسانه‌ها به راحتی می‌توان مانع از ادامه بحث شد. درواقع اگر رسانه‌های اجتماعی سرگرم‌کننده نبودند، اکنون فیسبوک بیش از 3 میلیارد کاربر نداشت.

بازی‌ها، چت، مقاله‌های جذاب، میم، ویدیوها و بسیاری از محتویات جذاب دیگر می‌تواند فارغ از علایق شخصی، تا ساعت‌ها شما را سرگرم کنند.

معایب رسانه‌های اجتماعی

متاسفانه تمام جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی مثبت نیست. تعدادی جنبه منفی نیز وجود دارند که شما باید آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. در ادامه تعدادی از بزرگ‌ترین معایب رسانه‌های اجتماعی را ذکر کرده‌ایم.

آزار سایبری و سواستفاده آنلاین

یکی از بدترین اشکالات رسانه‌های اجتماعی شیوع آزار سایبری و سو‌استفاده آنلاین است. این موضوع نگران‌کننده است که افراد بر اساس جنسیت، ظاهر، گرایش جنسی، مذهب، معلولیت، عقاید سیاسی و موارد دیگر مورد هدف آزار قرار گیرند. کودکان به‌خصوص در این زمینه آسیب‌پذیرتر هستند‌.

اعتیاد، معضل در حال رشد

اگر به یک رستوران بروید، حتما متوجه تعداد زیادی از افراد که به گوشی‌های خود خیره شده‌اند می‌شوید. بیشتر این افراد احتمالا در حال چک کردن سایت‌های اجتماعی هستند. متاسفانه اکثر مردم بیشتر از اینکه نگران مشکلات حقیقی زندگی خود باشند، نگران تعداد فالوورهای اینستاگرام خود هستند که این موضوع از نظر جسمی و روحی رفتار سالمی نیست.
در واقع این مورد یکی از مهم‌ترین اثرات منفی رسانه‌های اجتماعی بر جامعه است.

عدم وجود حریم خصوصی

یکی دیگر از مهمترین جنبه‌های منفی رسانه‌های اجتماعی عدم حفظ حریم خصوصی است. شما اغلب می‌توانید همه چیز را  در مورد یک کاربر حرفه‌ای شبکه‌های اجتماعی بدون حتی دقیقه‌ای تحقیق و زحمت (کتاب های مورد علاقه، کارفرما، چهره فرزندانشان) متوجه شوید.

تبلیغات ترسناک

همه تبلیغات را به‌عنوان جزئی از دنیای مدرن پذیرفته‌اند. با‌این‌حال تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی بسیار متفاوت‌تر از تبلیغات بیلبوردی کنار جاده‌ای و یا حتی تبلیغات تلویزیونی میان برنامه‌ای است.

روند انجام شده در پشت صحنه برای نشان دادن تبلیغات در فیسبوک و دیگر حساب‌های شما – از فروش عمده داده‌هایتان گرفته تا تجزیه و تحلیل هر حرکت آنلاین شما – مستقیم از کتاب 1984 جورج ارول گرفته شده است. و این موضوعی است که باید همه ما را نگران کند!

داده شما غیرقابل حذف است

مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی

بدون در نظر گرفتن ردپاهای آنلاینی که پشت سر خود به جا گذاشته‌اید، نمی‌توانید در مورد مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی صحبت کنید. شما می‌توانید حساب‌های رسانه اجتماعی خود را حذف کنید اما واقعا چه اتفاقی برای داده‌های شما می‌افتد؟

مطمئنا ممکن است که اطلاعات شما دیگر برای عموم قابل رؤیت نباشد. اما با حذف اکانت توییتر آیا توییتر همه توییت‌های شما را از سرورهای خود پاک می‌کند؟ آیا اینستاگرام هر عکسی که به اشتراک گذاشته‌اید را از رکوردهای خود حذف می‌‌کند؟

پاسخ منفی است! همیشه این امکان (هرچند کوچک) وجود دارد که روزی داده‌های شما دوباره زنده و علیه شما استفاده شوند.

رشد تمایلات ضداجتماعی

آیا رسانه‌های اجتماعی ما را افرادی غیراجتماعی می‌کنند؟ مطالعات زیادی نشان داده است که جواب این سوال، مثبت است.

دلایل مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها با موضوعاتی که قبلاً درباره آنها بحث کرده‌ایم، مانند اعتیاد مرتبط هستند. اما این مثال را در نظر بگیرید:

دوستان شما به تعطیلات می‌روند. آن‌ها قبل از سفر همه چیز را در مورد برنامه‌ریزی خود، در یک شبکه اجتماعی پست می‌کنند. در طول سفر همچنان سیلی از عکس‌ها و اتفاقات در حال وقوع را در اکانت خود آپدیت می‌کنند. درنهایت وقتی به خانه برمی‌گردند تا چند روز در فضا مجازی درمورد اینکه چه اوقات خوشی را گذرانده‌اند، صحبت می‌کنند.

در چنین وضعی آیا انگیزه‌ و دلیلی برای شما وجود دارد که بخواهید به‌طور حضوری در مورد تعطیلات با آن‌ها صحبت کنید؟ احتمالا نه!

حتما مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی از آن‌چه ذکر شد بیشتر هستند اما در مقاله بالا سعی کردیم مهم‌ترین جوانب مثبت و منفی رسانه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم.
اگر مورد دیگری به فکر شما می‌رسد، خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.

نوشته با مزایا و معایب رسانه‌های اجتماعی آشنا شوید اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =