تاریخچه سینه زنی و ایام محرم

پیشینه و روش‌ها

از مراسم سنتی عزاداری برای حسین بن علی و دیگر امامان شیعه که همراه نوحه خوانی و با آهنگی خاص بر سر و سینه می‌زنند، گاهی هم سینه خود را لخت‌ کرده بر آن می‌زنند. اصل این سنت، به ویژه در میان عربها رواج داشته‌ است. بعدها به صورت موجود درآمده که با انتخاب نوحه‌های سنگین حرکات دست بر سینه می‌خورد. به فردی هم که‌ بر سینه خود زده، عزاداری می‌کند، (سینه زن) می‌گویند. اینگونه نوحه‌گری، ابتدا به صورت فردی بوده اما با مرور زمان به شکل گروهی ودستجات سوگواری درآمده‌است دسته گردانی و سینه زنی و نوحه خوانی که در زمان صفویه رایج شده و توسعه پیدا کرده بود در عصر قاجاریه با توسعه و تجمل بیشتر در پایتخت رواج داشت دسته گردانی در عصر قاجار بویژه در زمان ناصر الدین شاه با آداب و تشریفات و تجمل بسیار برگزار می‌شد.

تاریخچه سینه زنی و محرم

ماه محرم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جملهٔ ماه‌های حرام است. نام این ماه پیش از اسلام در دوران جاهلیت مؤتمر (در عربی: مُؤْتَمِر یا المُؤْتَمِر) بوده‌است و در زمان جاهلیت محرم (در عربی :المُحَرَّم) نامی بوده که به ماه صفرگفته می‌شد. محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده‌گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام جنگ در آن تحریم شده‌بود. البته این ماه برای شیعیان بسیار مقدس می‌باشد آن‌ها برای گرامی داشتن این ماه برای حسین بن علی گریه کرده و سینه‌زنی و هیئت می‌گیرند و کسانی که به هیئت بروند را غذا می‌دهند

تک زدن

در اصطلاح لوطیان در سینه زنی بی آهنگ زدن یکی ازمردم دسته. غلط به سینه زدن که خارج از آهنگ یکنواخت دیگر سینه زنان باشد و به انجام دهنده آن (تک‌زن) می‌گویند.

همچنین کشور های مختلف هم این ایام رو با زبان های مختلف باشکوه برپا میکنند و مداحی با زبان های مختلف پخش میشه و رسانه ها به اشتراک گذاشته میشه

سینه‌زن
کسی که در عزا و مصیبت بر سینه خود می‌زند و نوحه‌گری می‌نماید و در ایام عزاداری، خصوصاً مراسم عزاداری حسین بن علی در دسته مخصوص با دست بر سینه برهنه خود زند (به علامت سوگواری ) سینه زن باید با دیگر سینه زنان و نیز با آهنگ نوحه هماهنگ باشد و تک زنی نکند.

محرم در ایران

محرم رو در ایران خیلی با شکوه اجرا میکنند و مداحان بسیار با زبان های مختلف در شهر های مختلف نوحه های زیبای اجرا میکنند میتوانید برای دانلود نوحه با سرچ در گوگل از سایت های معتبر با کیفیت بالا دانلود کنید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.