جدیدترین تحولات کرونایی جهان/ از ممنوعیت فروش الکل در آفریقای جنوبی تا وقوع مشکل لجستیک در کارخانه فایزر

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری فرانسه نوشت: اداره آمار روسیه اعلام کرد در ماه نوامبر حدود ۲۶ هزار نفر در این کشور بر اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان باختند و به این ترتیب شمار قربانیان کرونا در این کشور طی یک سال به حدود ۱۸۶ هزار نفر رسید. این آمار طبق یک نظام محاسبه بسیار نزدیک به معیار‌های بین‌المللی به دست آمده است که سه برابر بالاتر از آمار اعلام شده از سوی دولت است. دولت شمار قربانیان کرونا در این کشور طی یک سال را ۵۵ هزار و ۲۶۵ نفر اعلام کرده است.

 این آمار جدید از این پس روسیه را در جایگاه سوم به لحاظ تعداد مرگ و میر پس از آمریکا با ۳۳۴ هزار و ۶۹۵ مورد مرگ و برزیل با ۱۹۱ هزار و ۵۷۰ مورد قرار می‌دهد.

زانگ زان، شهروند خبرنگار چینی، دوشنبه در چین به چهار سال حبس محکوم شد. وی از ماه فوریه در شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی به ویژه درباره اوضاع ووهان منتشر کرده بود. وی در ماه مه به اتهام تحریک و تشویق دستگیر شد.

سریل رامافوزا، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، دوشنبه اعلام کرد فروش الکل از این پس در این کشور ممنوع است و استفاده از ماسک اجباری خواهد بود. شمار افراد مبتلا به کووید-۱۹ در این کشور از مرز یک میلیون نفر گذشت. رامافوزا گفت مصرف الکل رفتار‌های پرخطر و در نتیجه مراجعه به اورژانس‌ها را افزایش می‌دهد و این در حالی است که این بخش‌ها در حال حاضر کار‌های مهمتری دارند که باید انجام دهند.

در حالی که کارزار واکسیناسیون در کشور‌های اتحادیه اروپا از این آخر هفته آغاز شد وزارت بهداشت اسپانیا عصر روز گذشته اعلام کرد تحویل واکسن فایزر -بایونتک به هشت کشور اروپایی از جمله اسپانیا به دلیل مشکل لجستیک در کارخانه فایزر در بلژیک برای چند ساعت به تاخیر افتاد.

بنا بر اعلام سالوادور ایلا، وزیر بهداشت اسپانیا، این مشکل لجستیک در واقع مشکل مربوط به کنترل دما بود. وی همچنین گفت مقامات اسپانیا فهرست افرادی که از زدن واکسن کووید-۱۹ اجتناب می‌کنند، ثبت می‌کنند و با دیگر کشور‌های اروپایی به اشتراک خواهند گذاشت، اما این فهرست به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

موسسات ملی بهداشت آمریکا دوشنبه اعلام کردند ده‌ها آزمایش بالینی با حضور ده‌ها هزار داوطلب به منظور تعیین امنیت و اثرگذاری واکسن شرکت نووا وکس (Novavax) آمریکا در آمریکا و مکزیک آغاز شده است. موسسات ملی بهداشت آمریکا بخشی از هزینه مالی این طرح را تامین می‌کنند. آزمایش مشابهی هم در انگلیس آغاز شده است.

شهرداری ریو دو ژانیرو به عنوان مرکز گردشگری برزیل دوشنبه از بسته شدن مسیر‌های منتهی به سواحل برای سال نو خبر داد تا به این ترتیب از تجمعات در بحبوحه همه‌گیری جلوگیری کند. شهرداری همچنین هرگونه آتش‌بازی به مناسبت سال نو را ممنوع اعلام کرد.

نیمار، بازیکن برزیلی تیم پاری سن ژرمن، هم در خصوص رفتار خارج از زمین خود مورد انتقاد قرار گرفت. رسانه‌های برزیلی اعلام کردند وی یک جشن بسیار بزرگ به مناسبت پایان سال با حضور ده‌ها میهمان در حوالی ریو برگزار کرد.

پیش از اعلام آمار جدید روسیه، همه‌گیری از میان بیش از ۸۰ میلیون بیمار تایید شده جان ۱.۷۶ میلیون نفر را گرفت.

شمار قربانیان کووید-۱۹ در اسپانیا دوشنبه به طور رسمی از مرز ۵۰ هزار نفر فراتر رفت. اسپانیا پس از ایتالیا، انگلیس و فرانسه بیش از همه کشور‌های اروپایی تحت تاثیر همه‌گیری قرار گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت دوشنبه اعلام کرد با توجه به جدید همه‌گیری کووید ۱۹ که بیش از ۱.۷ میلیون نفر را طی یک سال کشت و ده‌ها میلیون نفر دیگر را بیمار کرد، آماده شدن برای بدترین‌ها فوریت دارد.

مایکل رایان، رئیس بخش اورژانس سازمان جهانی بهداشت، گفت: این همه‌گیری بسیار جدی بود. همه‌گیری به سرعت در سراسر جهان شیوع یافت و سراسر جهان را فرا گرفت، اما این لزوما بدترین شرایط نبود. اما نرخ مرگ و میر همه‌گیری در مقایسه با سایر بیماری‌های نوظهور نسبتا پایین است. بیماری‌هایی که ما برای رویارویی با آن‌ها در آینده آماده می‌شویم و احتمالا بسیار بدتر خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =