That’s all, stop editing! Happy blogging علل سرخوردگی کودکان و روش های مقابله با آن - ترجمه علم - مجله خبری

علل سرخوردگی کودکان و روش های مقابله با آن


عوامل متعددی وجود دارد که موجب ایجاد سرخوردگی کودکان می شود از جمله مهم ترین این عوامل نوع برخورد و شیوه تربیتی والدین است که با پایین آوردن اعتماد به نفس در کودک خود موجب بروز نوعی سرکوب احساسات می شوند. در اینجا به شناسایی علت های سرخوردگی و مقابله درست و موثر با آن می پردازیم.

مقابله با سرخوردگی کودکان

راه های مقابله با سرخوردگی کودکان:

سرخوردگی و سرکوب در کودک از زمانی آغاز می شود که والدین سعی دارند تا کودک خود را همسالان او مقایسه کنند و به ویژه این موضوع در زمانی دیده می شود که آموزش های ابتدایی و یادگیری کودک آغاز می شود.

والدین با شروع آموزش ها توقع دارند که با کودکی تیز هوش رو به رو باشند و به راحتی مطالب آموزشی را فرا بگیرد. در صـورتی آموزش باید مداوم و با صبر انجام شود تا کودک به توانمندی های خود دیدی منفی پیدا نـکند و زمینه بروز سرکوب توانایی و سرخوردگی در کودکان ایجاد نشود.

والدین در نوع روابط خود با فرزند باید دقت کافی را داشته باشند و به کلماتی که بر زبان می آورند توجه کنند. گاهی بیان بعضی از کلمات در کورک تاثیراتی مـخرب دارد که غیر قابل جبران است و به شدت کیفیت زندگی آینده کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

راه های درمان سرخوردگی در کودکان

آگاهی از مهم ترین عواملی است که در تربیت کودک و پرورش صحیح او تاثیرگذار است. والدینی که می دانند از چه کلماتی باید استفاده کنند و چگونه با کودک خود برخورد کنند در آینده دارای فرزندی سالم و شاد خواهند بود.

چه جملاتی موجب سرخوردگی می گردد:

در واقع راه های مقابله با سرخوردگی در کودکان راهکارهای پیشگیری کننده است که مانع بروز چنین حالات روانی ناهنجار در کودک می شود همانطور که در بالا اشره شد برای مقابله با این سرخوردگی باید از جملات مثبت در قالب رفتارهای درست تاثیرگذار استفاده کرد تا به جای بروز سرکوب رفتار موجب تقویت رفتار کودک باشید.

برای من اهمیتی ندارد:

صبر و حوصله کافی عامل مهمی در ارتباط والدین با فرزند است والدینی که با بی حوصلگی با کودک خود رفتار می کنند در عمل بی اهمیتی را نسبت به او رفتارهایش نشان می دهد در برخی از موارد نیز والدین این رفتار را به زبان می آورند و بیان می کنند که فلان رفتار تو  برای من اهمیت ندارد. انی جمله می تواند به شدت تاثیر بدی در کودک داشته باشد

کودکان سرخورده را درمان کنید

کودک با شنیدن چنینی جمله دچار یاس و ناامیدی از والدین خود می شود و دیگر محبتی نسبت به آنها نخواهد داشت.

چرا این مطلب را نمی فهمی؟

این جمله ممکن است در حین تدریس و آموزش به کودک بیان شود زمانی که کودک با توجه به توانایی ها و سطح یادگیری خود نیاز به زمان و حوصله بیشتر برای آموزش و تسلط دارد والدینی در چنین شرایطی به جای تمرین و تکرار بیشتر از جملات نا امید کننده استفاده می کنند که زمینه عدم خودباوری را در او ایجاد می کنند.

دیگر دوستت ندارم:

تنبیه کودکان باید منطقی و تاثیرگذار باشد بیان جملات عاطفی نادرست که احساسات کودک را تخریب می کند موجب سرخوردگی در کودکان می شود. امنیت عاطفی از مهم ترین عواملی است که کودک به آن احتیاج دارد. پس با بیان جملات نسنجیده این امنیت را از او سلب نکنید و تزلزل روحی در او ایجاد نکنید.

چرا کودک دچار سرخوردگی می شود

از جمله کلمات منفی تاثیرگذار دیگر مواردی است که در ذیل به آن اشاره شده است:

  • به خاطر کارت باید تنبیه شوی
  • باید عذرخواهی کنی
  • به اندازه سنت حرف بزن
  • بزرگ تر از سنت حرف نزن

The post علل سرخوردگی کودکان و روش های مقابله با آن appeared first on آرگا.


لینک منبع در بالا ⇑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =