فضاپیمای چاندرایان ۲ با موفقیت وارد مدار ماه شد

[ad_1]

دیجی‌کالا مگ – منبع جامع اخبار و مقالات تخصصی در حوزه‌ی تکنولوژی، بازی‌های کامپیوتری، فرهنگ‌ و هنر، سلامت و زیبایی و سبک زندگی

ماموریت جاه‌طلبانه‌ی چاندرایان ۲ به یک موفقیت دیگر دست یافت و توانست طبق برنامه وارد مدار ماه شود. ماموریتی که قرار است در جریان آن یک ماه‌نشین و یک ماه‌نورد نیز بر سطح ماه فرود بیایند.

عملیات ورود به مدار ماه با روشن شدن موتورهای فضاپیمای چاندرایان ۲ در سحرگاه روز سه‌شنبه انجام شد. موتورهای فضاپیمای چاندرایان ۲ به مدت ۲۹ دقیقه روشن شدند تا این فضاپیما در مدار ماه قرار بگیرد.

طبق اعلام سازمان پژوهش‌های فضایی هند همه چیز طبق برنامه پیش رفته و فرود سطح‌نشین و ماه‌نورد نیز طبق برنامه در ماه آینده انجام خواهد شد.

تا آن زمان فضاپیمای چاندرایان ۲ به مدت دو هفته به دور ماه خواهد چرخید و به مرور به ماه نزدیک خواهد شد. از سویی دیگر جهت مدار فضاپیما نیز طوری تنظیم خواهد شد که از قطبین ماه بگذرد. در اواخر این بازه دو هفته‌ای مدارگرد از سطح‌نشین ویکرام (Vikram) جدا خواهد شد.

قرار است مدارگرد چاندرایان ۲ به مدت یک سال در مدار ماه فعالیت کند. در صورت موفقیت فرود سطح‌نشین ویکرام و ماه‌نورد پراگیان (Pragyan) این دو فضاپیما نیز به مدت یک روز ماه (حدود دو هفته زمینی) مشغول کاوش سطح ماه خواهند شد.

هند گام دوم خود به سمت ماه را با بهره‌گیری از تجربیات و داده‌های ماموریت پیشین خود برداشت. داده‌های مدارگرد چاندرایان ۱ که در سال ۲۰۰۸ به فضا پرتاب شد نشان داد که در قطب جنوب ماه مقادیر زیادی از یخ آب وجود دارد. حال در ماموریت چاندرایان ۲ ماه‌نشین ویکرام و ماه‌نورد پراگیان در قطب جنوب ماه فرود خواهند آمد و این منطقه جذاب را با دقتی بیشتر کاوش خواهند کرد.

در صورت موفقیت‌آمیز بودن فرود در ماموریت چاندرایان ۲ هند پس از روسیه، آمریکا و چین به چهارمین کشوری تبدیل خواهد شد که توانسته فضاپیمایی را با موفقیت روی سطح ماه فرود آورد.

The post فضاپیمای چاندرایان ۲ با موفقیت وارد مدار ماه شد appeared first on دیجی‌کالا مگ.

[ad_2]
لینک منبع بالا ⇑

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =