محکومیت اپل برای پرداخت غرامت 770 میلیون دلاری به سامسونگ بابت نمایشگرهای تولید شده توسط این شرکت

[ad_1]

گزارش منتشر شده توسط سامسونگ طی هفته گذشته از درآمد بسیار مناسب کمپانی طی 3 ماهه دوم امسال حکایت داشت؛ خصوصا آن‌که بسیاری از صنایع تحت پوشش این برند با مشکل کاهش تقاضا مواجه بودند. اکنون دلیل چنین پدیده‌ای مشخص شده است. آیا شایعات پیش‌تر مطرح شده پیرامون سفارش 100 میلیون واحدی پنل‌های اولد توسط اپل، امضای قرارداد مربوط به آن و نهایتا عدم به‌کارگیری بسیاری از آن‌ها به‌دلیل چرخه تقاضای نه‌چندان چشمگیر آی‌فون را به‌خاطر دارید؟

ظاهرا اپل قرارداد مربوط به خریداری 100 میلیون پنل نمایشگر با قیمت تقریبی 70 دلار به ازای هر واحد را امضا نموده است. چنین اقدامی، نمایشگرهای آی‌فون را به گران‌قیمت‌ترین قسمت آن‌ها تا به امروز تبدیل می‌کند. در آن ایام اپل امیدوار بود که فناوری منحصربه‌فرد فیس آی‌دی این شرکت با استقبال گسترده کاربران iOS در سراسر جهان مواجه شود و این موضوع، قیمت‌گذاری نخستین هندست مجهز به فناوری فیس آی‌دی یعنی آی‌فون X را به شکل غیرمنتظره‌ای افزایش داد.

با نزدیک شدن به سال 2019، فروش آی‌فون X در بازار نه‌تنها به اندازه برآوردهای پیشین مناسب نبود؛ بلکه فروش آی‌فون‌های جانشین با نمایشگرهای اولد نیز از رقم پیش‌بینی شده پایین‌تر بوده است و این پدیده ریشه در عوامل مختلفی دارد. سامسونگ خطوط تولید اختصاصی اپل را ایجاد کرد؛ اما درآمد سرشار ناشی از سفارشات پنل‌های آی‌فون هرگز به جیب سامسونگ سرازیر نشد. چرا که اکنون کاربران از هندست‌های خود برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده می‌کنند و گوشی‌های اپلی با پنل‌های اولد و قیمت‌گذاری بسیار بالاتر از آی‌فون‌های نسل‌های قبلی (مجهز به پنل LCD)، چندان توجه آن‌ها را به خود جلب نکرده‌اند.

خوش‌بختانه سامسونگ دارای وکلای قراردادی خوبی است و با توجه به عدم دریافت سفارش توسط کمپانی، این افراد موفق به دریافت غرامت و جبران خسارات وارد شده به سامسونگ شدند. رسانه‌های کره‌ای ادعا می‌کنند که در گزارش درآمدهای سامسونگ دیسپلی، جهشی چشمگیر ناشی از درآمد اسرارآمیز 900 میلیارد وونی (حدودا 765.5 میلیون دلاری) به چشم می‌خورد و این رقم دقیقا معادل مبلغی است که اپل برای جبران خسارت به سامسونگ پرداخت نموده است.

از سوی دیگر ادعایی مطرح شد که اپل پیش‌تر به منظور جبران خسارات ناشی از نابودی کسب‌وکار سامسونگ دیسپلی و کاهش چشمگیر درآمدهای این شرکت، صدها میلیون دلار به سامسونگ پرداخت نموده و مبالغ پرداختی نیز از 4.9 میلیارد دلار در سال 2017 تا 2.3 میلیارد دلار در سال گذشته متغیر بوده است. از سوی دیگر گزارش شده که اپل تصمیم داشته تا از پنل‌های اولد سفارش داده شده در محصولاتی به غیر از آی‌فون شامل آی‌پدها و دستگاه‌های مک استفاده کند و به گفته یکی از مقامات رسمی بی‌نام در صنعت، چنین وضعیتی موجب شده تا اپل پیشنهاد افزایش میزان تولید را مطرح نماید. البته این 2 سناریو در تناقض با یکدیگر قرار ندارند؛ چرا که اپل می‌تواند مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت سفارشات آینده خود به سامسونگ پرداخت کند.

به هرحال اکنون 770 میلیون دلار به دارایی‌های سامسونگ دیسپلی افزوده شده است و این رقم احتمالا درآمدی بسیار مناسب از جانب اپل به‌شمار می‌آید؛ شرکتی که روند به‌کارگیری پنل‌های اولد مطابق با انتظارات آن پیش نرفته است. امروز یک گزارش جالب دیگر از رسانه‌های کره‌ای ادعا کرد که اپل ظاهرا از تامین‌کنندگان محلی، تنفر یافته و به‌دنبال واسطه‌ای جهت ضمانت عملکرد آن‌ها است و این‌بار مرکز ال‌جی الکترونیکس برای تولید مواد اولیه و نوآوری تجهیزات مد نظر قرار گرفته است.

در حال حاضر عملکرد این مرکز ناخوشایند نبوده و تشکیلات فوق جهت معرفی تامین‌کنندگان به مشتریان از آن‌ها رشوه دریافت نخواهد کرد؛ اما در ازای خدمات خود، مبالغی را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند. به گفته یکی از مدیران اجرایی ال‌جی، در صورت عدم تولید نمایشگر دستگاه‌های اپلی در کره، تامین‌کنندگان محلی هنگام کار بر روی آن‌ها لحظات دشواری را تجربه می‌کردند.

“به‌عنوان مثال، اپل به تامین‌کنندگان کره‌ای چندان اطمینان ندارد و هرگز مستقیما با آن‌ها وارد معامله نخواهد شد. معاملات مالی صرفا منوط به امضای قرارداد خواهند بود و در غیر این‌صورت هرگز معامله‌ای انجام نخواهد شد. تامین‌کنندگان با مراجعه به ما می‌توانند قرارداد همکاری با اپل را امضاء کنند. در این‌جا با معمای جوجه و تخم‌مرغ سروکار داریم.”

مدیراجرایی مرکز ال‌جی با بیان این مثال اعلام می‌کند که واحد کارگزاری تامین‌کننده آن‌ها در واقع ارزش افزوده‌ای است که از طریق آشنا نمودن شرکت‌های کره‌ای با مشتریان جهانی و تجارب تولید حاصل می‌شود و موضوع اپل بنا بر دلیل دیگری جالب‌توجه به‌نظر می‌رسد.

نمایشگرهای اولد کوچک و پیشرفته در طیف محصولات تقریبا انحصاری سامسونگ قرار دارند و غول کره‌ای در این حوزه بسیار قدرتمند ظاهر شده است. چنین وضعیتی ظاهرا موجب شده تا اپل از مذاکره مستقیم با تامین‌کنندگان و امضای قرارداد با آن‌ها امتناع نماید. در نتیجه چنان‌چه غول کوپرتینویی مایل باشد از رقابت در عرصه توسعه نمایشگرها عقب نماند؛ در این‌صورت ناچارا بایستی تسلیم شود. از سوی دیگر، تنفر اپل از انعقاد قرارداد با تامین‌کنندگان کره‌ای احتمالا به قرارداد پیشین این شرکت با سامسونگ مربوط می‌شود. قراردادی که با وجود ظرفیت تولید رزرو شده اما بلااستفاده، خسارتی بالغ بر 770 میلیون دلار را بر اپل تحمیل نموده است.

نوشته محکومیت اپل برای پرداخت غرامت 770 میلیون دلاری به سامسونگ بابت نمایشگرهای تولید شده توسط این شرکت اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 6 =