نگاهی به پورشه 718 باکستر GTS مدل 2021

[ad_1]

مدل‌های اسپرت پورشه همیشه طرفداران خودش را دارد و نمی‌توان جذابیت رانندگی با آن را انکار کرد. اما پورشه ۷۱۸ باکستر GTS مدل ۲۰۲۱ خودرویی است که می‌تواند تجربه‌ی یک رانندگی کلاسیک را با ویژگی‌های اسپرت همراه کند.

«باکستر ۷۱۸» (۷۱۸ Boxster) نقطه‌ی ورود به قلمرو خودروهای اسپورت «پورشه» (Porsche) محسوب می‌شود، اما هیچ چیز این خودروی GTS با ۸۸۹۰۰ دلار قیمت، در حد ابتدایی نیست. این خودرو تقریبا در رده‌ی بالای خانواده‌ی خود، بین مدل ارزان‌تر و روزمره‌ی باکستر اس ۷۱۸ (۷۱۸ Boxster S) و مدل گران‌تر اسپایدر ۷۱۸ (۷۱۸ Spyder) جای می‌گیرد که دارای یک موتور تخت ۴.۰ لیتری مشابه است و باعث می‌شود این خودروی پورشه کمی از نظر چابکی ضعیف باشد.

پورشه 718 باکستر GTS مدل 2021

در چند سال گذشته اغلب پیشران‌های پورشه از جمله برخی از انواع خانواده‌ی ۷۱۸ به موتورهای توربوشارژر روی آورده‌اند اما این شامل باکستر ۷۱۸ که از موتور تنفس طبیعی استفاده می‌کند، نمی‌شود. این موتور نصب شده در این خودروی جی‌تی اسپرت ۳۹۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کند که ۲۰ اسب بخار کمتر از اسپایدر است. هر دو خودرو اما ۴۲۰ نیوتن‌متر گشتاور دارند و اگرچه موتور مدل جی‌تی اسپرت (GTS) به اندازه‌ی اسپایدر کاملا چابک نیست، اما فاصله‌ی زیادی هم با آن ندارد و حداکثر گشتاور در دور موتور بین ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه است و حداکثر قدرت در دور موتور ۷۰۰۰ دور در دقیقه خواهد بود با ۷۸۰۰ دور در دقیقه که خط انتهایی آن است.

کارشناسان موتور پورشه، مهارت زیادی در زمینه‌ی تعدیل موتورهای تخت شش سیلندر دارند، و اقدام آن‌ها در این خودرو شامل چرخ دنده‌ی دو جرم، میل لنگ فولادی پرداخت شده با مقاومت بالا، یاتاقان اصلی بزرگ، تزریق مستقیم سوخت با کنترل پیزو و سیستم ورودی هوای متغیر است که با تغییر فرکانس پالس‌های هوا که سیلندرها را تغذیه می‌کند، گشتاور را افزایش می‌دهد.

این خودرو همچنین از ویژگی غیرفعال‌سازی سیلندر برای ‌‌سرعت‌های پایین بارگذاری کم، بهره می‌برد که با غیرفعال‌سازی جرقه‌ی یکی از دو ردیف سیلندر موجب افزایش بهره‌وری سوخت می‌شود. در این حالت موتور هر ۲۰ ثانیه یک ردیف سیلندرها را در اختیار راننده قرار می‌دهد، بنابراین هر بار فقط یک ردیف سیلندر غیرفعال نمی‌شود.

برای نشان دادن راننده-محور بودن خودروهای جی‌تی اسپرت، این خودروی پورشه از یک ‌جعبه ‌دنده‌ی پیش‌فرض شش سرعته بهره می‌برد و جعبه‌دنده‌ی خودکار دو کلاچه به عنوان یک گزینه دردسترس است. در مدل پایه سه پدال در اختیار راننده قرار دارد و استفاده از سیستم تعویض دنده با مکانیسم تعویض آسان و مستقیم جذابیت زیادی دارد. همچنین یک حالت تطبیق با دور موتور وجود دارد که به صورت اختیاری قابل فعال‌سازی است و باعث می‌شود در هنگام کاهش دنده شدت گاز تغییر کند.

همانطور که انتظار می‌رود، بازده سوخت، حتی با استفاده از ویژگی‌های توقف-استارت و غیرفعال‌سازی سیلندر از اولویت‌های پورشه باکستر ۷۱۸ GTS نیست و این خودرو در بزرگراه در هر ۱۰۰ کیلومتر ۹.۸ لیتر مصرف می‌کند.

پورشه 718 باکستر GTS مدل 2021

کروز کنترل تطبیقی به عنوان یک ‌گزینه‌ی اختیاری و نه در محصول پایه دردسترس است. همچنین صندلی‌های مناسب‌تری با هزینه‌ی ۵۹۰۰ دلار قابل سفارش است که اگر مشتریان قصد رانندگی طولانی‌مدت با خودرو را داشته باشند، گزینه‌ی ایدئالی خواهد بود.

دوستداران باکستر از اینکه مدل کروکی با سقف تاشو برای پیشرانه‌ی تنفس طبیعی شش سیلندر در سال ۲۰۱۶ هنگام معرفی عرضه نشده بود تا با مدل چهارسیلندر توربوشارژر عرضه شود، ابراز تأسف کرده بودند. زیرا بازگشت قدرت موتور شش سیلندر و عدم استفاده از توربوشارژر حس مطلوبی را به خودرویی که پیش از این هم یک اسپرت شاخص بود، می‌افزاید.

این امر در مورد باکستر اسپایدر هم صدق می‌کند و اگرچه فهرست قطعات آن ممکن است ۷ هزار و ۴۰۰ دلار گران‌تر به‌نظر برسد، اما با نگاه به فهرست گزینه‌های اختیاری پورشه، این تفاوت از بین می‌رود و حتی اسپایدر چند برتری مانند یک سقف تاشو سبک وزن هم خواهد داشت و برای کسانی که توانایی خرید هر یک را دارند، گزینه‌ی مطلوبی است.

عکس‌ها: پورشه ۷۱۸ باکستر GTS مدل ۲۰۲۱

Credit: Porsche

منبع: Ars Technica

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =