کاهش بیش از ۴۰ درصدی مرگ و میر کووید ۱۹ در ایران

https://tarjomeelm.ir/wp-content/uploads/2020/06/afzayesh-faloower-raygan.png
 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه مجازی با وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در خصوص کووید-۱۹ با اشاره به کاهش ۴۰ درصدی مرگ و میر روزانه کووید ۱۹ در سه هفته اخیر در ایران گفت: تعداد فوت روزانه بر اثر کرونا در ایران از حدود ۵۰۰ نفردر سه هفته به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: عالیجنابان، مدیران محترم در ابتدا، اجازه دهید از پیشنهاد هوشیارانه و به موقع مدیر منطقه برای ایجاد کارگروه وزرای منطقه و کارگروه فنی، تحت رهبری هلا زاید، وزیر بهداشت مصر که فرصتی عالی برای بازنگری مجدد توصیه‌های راهبردی برای پاسخ به بیماری همه گیر کووید-۱۹ بر اساس ۹ رکن سازمان جهانی بهداشت، فراهم کرده است قدردانی کنم.

https://tarjomeelm.ir/wp-content/uploads/2020/06/afzayesh-faloower-raygan.png

نمکی گفت: بیماری همه گیر کووید-۱۹ جهان را به شدت فرا گرفته و در این راستا درس‌های زیادی را برای آموختن در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی ارائه داد که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه جهانی برای مقابله با یک بیماری همه گیر است. این بیماری همه گیر به ما یادآوری کرد که رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشورها، ابزار‌های مورد نیازی برای مدیریت بیماری همه گیر کووید-۱۹ هستند؛ بنابراین من اکیدا توصیه می‌کنم که مبادلات فنی و سطح بالا بین کشور‌ها همچنان ادامه یابد.

وی افزود: در دوهفته گذشته، ما یک ابتکار ملی به نام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را در سطح خانوار و محله، با مشارکت فعال جامعه و همکاری‌های بین بخشی از جمله سپاه پاسداران، سازمان بسیج مستضعفین، جمعیت هلال احمر، وزارت کشور، بخش خصوصی، مبتنی بر مداخلات برای شناسایی زود هنگام، فراهم نمودن خدمات سلامت به صورت فعال و استفاده از تکنولوژی‌های به روز، آغاز کرده ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به اهداف طرح ملی شهید سلیمانی اظهار کرد: اهداف اصلی این طرح عبارتند از: پیروی از پروتکل‌های بهداشتی جهت شکستن زنجیره انتقال، تست‌های گسترده آنتی ژنی، جداسازی، درمان زودهنگام، اقدامات جدی بهداشتی و اجرای قانون به ویژه برای محدود کردن تجمعات کوچک و جلوگیری از انتقال و خدمات ضروری بهداشتی کاهش موارد بستری در بیمارستان، کاهش موارد مرگ و میر، حمایت از پوشش گروه‌های در معرض خطر است و من افتخار می‌کنم که با وجود تمام محدودیت‌ها به دلیل تحریم‌های یک جانبه غیر قانونی و محدودیت‌های مالی هیچ یک از خدمات بهداشتی درمانی ما تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار نگرفته است.

او افزود: هماهنگی در سطح بالا در سیستم بهداشت و همکاری بین بخشی، تغییرات رفتاری پایدار و آگاهی از مخاطرات حتی فراتر از همه گیری، سیستم نظارت الکترونیکی فعال و تیم‌های واکنش سریع، ارائه به موقع گزارش داده‌ها در سطح محلی و ملی و مهم‌تر از همه، رهبری، صداقت، همبستگی و رویکرد “کل دولت، کل جامعه” عناصر اصلی برای غلبه بر همه گیری هستند.


بیشتر بخوانید

زنان اصلی‌ترین گروه برای ارتقای شاخص‌های سلامت/ تمام راه‌ها برای انتقال پول واکسن کرونا را بسته‌اند


وزیر بهداشت خطاب به وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: ۱۰ ماه پس از شیوع کرونا، ما باید دوباره بر اصول رهبری، مدیریتی، فنی و اخلاقی تأکید کنیم. زیرا همبستگی، نه تنها در سطوح محلی و ملی، بلکه مهمتر از آن در سطح جهانی، یکی از مهمترین و قابل اعتماد‌ترین ارکان مبارزه با چنین همه گیری است.

او تاکید کرد: علی رغم حداکثر فشار و تحریم‌های شدید توسط دولت فعلی ایالات متحده که مسائل بهداشتی و انسانی جمعیت کشور ما را هدف قرار داده است، ایران پیشگام در فن آوری‌های حوزه سلامت و تولید محلی تست‌های آنتی ژن، تجهیزات پزشکی، دارو‌های پیشرفته مانند مونو نوکئال آنتی بادی (MBAs) و مهمتر از همه واکسن‌های مختلف در برابر کووید-۱۹ است، با این حال، من مایلم که بر اهمیت حیاتی هماهنگی بین کشور‌های عضو و در نظر گرفتن “سلامت پلی برای صلح” تأکید کنم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهارده =