کسب و کارهای اینترنتی ایران معادل حقوق 100 هزار نفر متضرر شدند!

https://tarjomeelm.ir/wp-content/uploads/2020/06/afzayesh-faloower-raygan.png
 

[ad_1]

قطعی اینترنت ضررهای زیادی برای کسب و کارهای مختلف داشته و از جمله این کسب و کارها می‌توان به فروشگاه‌های اینترنتی اشاره کرد. به گفته مسئولین این بخش، زیان حاصل از قطعی 10 روزه اینترنت چیزی در حدود حقوق 100 هزار نفر بوده که جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

به گزارش آی‌تی‌رسان، حمید اعتدال‌مهر رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه‌های اینترنتی شهر تهران در مصاحبه‌ای پیرامون زیان‌های حاصل از قطعی اینترنت در کشور گفت: به طور کلی برآورد دقیق و قطعی برای زیان‌های حاصل شده از این اتفاق وجود ندارد ولی می‌توان از الگوها و مدل‌های موجود برای تخمین این زیان استفاده کرد. آمارهای ما نشان می‌دهد که چیزی در حدود 400 هزار نفر به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق اینترنت مشغول به کار هستند و این مقدار از شاغلین چیزی در حدود 10 روز از فعالیت بازماندند. با یک حساب ساده به این نتیجه می‌رسیم که کسب و کارهای اینترنتی در قطعی اینترنت به اندازه 130 هزار حقوق متضرر شده‌اند.

https://tarjomeelm.ir/wp-content/uploads/2020/06/afzayesh-faloower-raygan.png

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه‌های اینترنتی شهر تهران در ادامه گفت: حداقل ضرری که می‌توان به صورت قطعی برای کسب و کارهای اینترنتی مطرح کرد، یک سوم حقوقی است که این فعالان اقتصادی به شاغلین خود پرداخت می‌کنند. در صورتی که میانگین دریافتی هر شاغل 2 میلیون تومان باشد، با یک عملیات ساده می‌توان حجم زیان‌های وارده به کسب و کارها را محاسبه کرد.

وی در پاسخ به یک سوال که آیا همه این فعالان در زمان قطعی اینترنت بیکار بوده‌اند یا حداقل فعالیت را داشته‌اند و در نتیجه زیان کمتری به کسب و کارها وارد شده یا نه، گفت: می‌توانیم مقداری از این زیان را به همین دلیل کم کنیم ولی قطعا زیان وارد شده به کسب و کارها کمتر از معادل 100 هزار حقوق به کارکنانشان نبوده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه‌های اینترنتی شهر تهران در ادامه به گسترش نفوذ استفاده از موبایل در بین کاربران اشاره کرد و گفت: با گسترش بسترهای ارایه شده از طریق موبایل، بسیاری از کاربران از این پلت‌فرم برای کارهایشان استفاده می‌نمودند و رایانه‌های خانگی بلااستفاده شده است. با قطعی اینترنت همراه عملا این زیان‌ها بسیار بیشتر بوده چرا که با توجه به به‌صرفه بودن بسته‌های اینترنتی همراه، بسیاری از افراد اقدام به قطع اینترنت خانگی کرده‌اند.

وی در ادامه به آماری از فروش کسب و کارهای اینترنتی اشاره کرد و گفت: پس از اتصال اینترنت خانگی میزان فروش فروشگاه‌ها به 30-40 درصد رسید که نشان دهنده استفاده بیش از 50 درصدی کاربران از اینترنت همراه است.

نوشته کسب و کارهای اینترنتی ایران معادل حقوق 100 هزار نفر متضرر شدند! اولین بار در اخبار تکنولوژی و فناوری پدیدار شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =