کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین به گزارش iroilmarket

به گزارش بازار نفت و گاز، روسیه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 را در دست خواهد گرفت. شرکت دولتی روسیه گازپروم 50 درصد به علاوه یک سهم خود را در پروژه ساخالین-2 حفظ خواهد کرد، در حالی که شرکای خارجی آن شل (27.5 درصد)، میتسویی (12.5 درصد) و میتسوبیشی (10 درصد) انتظار می رود سهام خود را کنار بگذارند. پیامدهای اقتصادی جنگ جاری در اوکراین.

 کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرمانی صادر کرد که این کشور را قادر می‌سازد تا کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 را در دست بگیرد.

به گفته کرملین، روسیه اکنون تصمیم خواهد گرفت که آیا شرکای خارجی می توانند به مشارکت در پروژه یکپارچه نفت و گاز واقع در شرق دور کشور ادامه دهند یا خیر.

سهام شرکت دولتی گازپروم

شرکت دولتی گازپروم 50 درصد به علاوه یک سهم در پروژه ساخالین-2 را در اختیار دارد. شرکای خارجی آن در این پروژه شامل شل (27.5 درصد)، میتسویی (12.5 درصد) و میتسوبیشی (10 درصد) است.

به گزارش بی‌بی‌سی، این فرمان می‌تواند منجر به این شود که شرکت‌های شل و میتسویی و میتسوبیشی مستقر در ژاپن سهام خود را در این پروژه با گسترش پیامدهای اقتصادی جنگ روسیه در اوکراین کنار بگذارند.

بر اساس این فرمان، یک شرکت جدید کلیه حقوق و تعهدات سرمایه گذاری انرژی ساخالین را که مجری پروژه است، بر عهده خواهد گرفت.

گازپروم سهام خود را حفظ خواهد کرد، در حالی که شل، میتسویی و میتسوبیشی باید از دولت روسیه برای سهمی در شرکت جدید ظرف یک ماه آینده بخواهند.

پروژه ساخالین-2

شل به نقل از این نشریه، اعلام کرد: ما از این حکم آگاه هستیم و در حال ارزیابی پیامدهای آن هستیم.

ساخالین-2 از سه سکوی دریایی، 300 کیلومتر خط لوله زیردریایی و 1600 کیلومتر خط لوله خشکی، یک مرکز پردازش خشکی، یک کارخانه گاز طبیعی مایع (LNG) و یک پایانه صادرات نفت تشکیل شده است.

شل قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد از سرمایه گذاری مشترک (JVs) خود با گازپروم و نهادهای مرتبط با اشاره به اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین خارج شود.

بر اساس گزارش‌ها، این شرکت بزرگ انرژی مستقر در بریتانیا در حال مذاکره با خریداران بالقوه از جمله خریدارانی از چین و هند برای سهام خود در پروژه ساخالین-2 بوده است.

پیش از این، دولت ژاپن اعلام کرده بود که به دلیل اهمیتی که برای امنیت انرژی کشور دارد، از سهام خود در این پروژه، حتی در صورت درخواست برای خروج، دست نخواهد کشید.

این نشریه گزارش داد که سخنگوی میتسوبیشی گفت این شرکت در حال مذاکره با شرکای خود در سرمایه گذاری انرژی ساخالین و دولت ژاپن در مورد نحوه پاسخگویی به فرمان رئیس جمهور روسیه است.

منبع: iroilmarket

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.