7 میلیون نفر برای خرید 25 هزار خودرو ثبت نام کردند


حامد محمدی- 6 دلیل برای آنکه پژو 207i بخریم

مردمی که نمی‌توانند با قیمت های موجود در بازار خرید کنند تعدادشان کم نیست و پیش ثبت نام خودروهای دو کمپانی دولتی، این را ثابت میکند. به گزارش چرخان و به نقل از خبرگزاری تسنیم، اجرای طرح فروش فوری 25 هزار دستگاه خودرو که از 4 خرداد تا 14 خرداد ماه آغاز شده بود به اتمام رسیده و درحال حاضر واحدهای پلیس راهور ، خودروسازان و ثبت احوال مشغول راستی آزمایی اطلاعات ثبت نام کنندگان هستند.

براساس آمار مقدماتی حدود 7 میلیون نفر در طرح فروش فوری 25 هزار دستگاه خودرو شرکت کرده اند. البته این آمار با راستی آزمایی ریزش خواهد کرد و در نهایت با قرعه کشی واجدین شرایط خرید خودرو اعلام خواهند شد.

البته سرپرست امور صنایع وزارت صمت اعلام کرده “اگر متقاضی در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده خودرو اطلاعات غلط ثبت کند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخواهند داشت”.

وی تأکید کرده، “اینکه کسانی در قرعه کشی برنده شوند، اما توان تامین وجه را نداشته باشند محدودیتی برای شرکت در قرعه کشی‌های بعدی نخواهند داشت، البته خودرو سازان محدودیت‌هایی در این باره اعمال کردند که به آن‌ها تذکر داده شد و امروز این محدودیت در اطلاعیه فروش دو خودرو ساز اصلاح شده است”.

تولید پراید 132 رسماً به اتمام رسید* مراحل راستی آزمایی خودروهای ثبت نامی چگونه است؟ 

-کسانی که پلاک فعال برای خودروهای سنگین، مینی بوس، کامیونت و غیره را  دارند، مجاز به ثبت نام در طرح فروش فوق العاده بودند و پلاک فعال خودروهای سنگین مشمول قانون خودروهای سواری نبود.

-اگر فردی در هر دو مجموعه  خودروساز ثبت نام کرده باشد در صورتی که ظرفیت فروش یک شرکت بیش از حد مجاز باشد ثبت نام او در شرکت دیگر ثبت خواهد شد. به عنوان نمونه در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد حجم متقاضی برای ثبت نام خودروهای ایران خودرو بیش از سایپا است در این حالت مطمئناً اگر فردی هم در ایران خودرو و سایپا ثبت نام کرده باشد ثبت نام در ایران خودرو حذف و فرد مجاز به خرید از محصولات سایپا است.

-فیلدهای مشخصات اصلی مشتری که به واسطه احراز هویت در سیستم از طریق سامانه اِمتا ثبت شده توسط ثبت احوال استخراج  و مورد راستی آزمایی قرار می‌گیرد که آیا فرد متقاضی دارای سن مجاز برای ثبت نام بوده یا خیر؟

– البته مشتریانی که قبلاً پذیرش داشته اند ولی اقدام به صلح نکرده اند، در این طرح فروش فوری امکان پیش ثبت نام نداشتند و اگر ثبت نامی انجام شده آنها از قرعه کشی حذف خواهند شد.

– در بخش راستی آزمایی ثبت نامی ها پلیس راهور مسئول بررسی پلاک فعال افراد متقاضی است همچنین شرکت های خودروساز نیز باید بررسی اطلاعات فرد متقاضی اعلام کنند که آیا در طول 36 ماه گذشته خودرویی از شرکت ها خریداری کرده است یا خیر؟

– نکته مهم اینجاست روند راستی آزمایی ثبت نامی ها تا ظهر امروز 16 خرداد به اتمام خواهد رسید اما سه ماه تا تحویل خودرو طول می‌کشد و باز هم راستی آزمایی ها در این بازه زمانی انجام و اگر خطایی در ثبت اطلاعات توسط فرد متقاضی مشاهده شود ثبت نام باطل خواهد شد.

– البته در روند قرعه کشی سهم 10 درصدی هم به عنوان ذخیره در نظر گرفته می‌شود. زیرا برخی از افرادی که اسامی آنها در قرعه کشی اعلام شده شاید امکان تکمیل وجه نداشته و عملاً انصراف می‌دهند.

این که مردم کشور برای خرید هر کالایی صف می‌کشند، در حال طبیعی شدن است و این از شرایط و وضع بد اقتصادی خبر میدهد. مدتی قبل با یکی از دوستانی که در این شرایط فروش ثبت نام کرده بود، صحبت می‌کردم، وی از عدم قدرت خرید خودرو از بازار شکایت داشت درحالی که نیاز جدی به وسیله نقلیه شخصی را به دلیل مسائل کاری، عاملی به از دست رفتن فرصت ها می‌دانست. بنابراین تصمیم داشت با قرض و وام یک خودرو از طریق این طرح خریداری کند. ولی آیا ثبت نام 7 میلیون نفر برای 25 هزار خودرو، امکان خودرودار شدن همه را ایجاد می‌کند؟

نوشته 7 میلیون نفر برای خرید 25 هزار خودرو ثبت نام کردند اولین بار در چرخان پدیدار شد.


منبع ⇑

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + دو =