فضایل و خواص سوره صافات را بهتر بشناسید

صافات از سوره های مکی و سی و هفتمین سوره قرآن می باشدو در جزء بیست و سوم قرآن واقع شده است و از خواص سوره صافات می توان دستیابی به مقام شهادت، برآورده شدن حاجت، بهره مند شدن از روزی فراوان، رسیدن به آرامش و بسیاری از فضائل دیگر را نام برد.

در ترتیب نزول، سوره صافات، ۵۶ امین سوره ای می باشد که بر حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم نازل گردیده است. این سوره مشتمل بر ۱۸۲ آیه می باشد و دارای ۳۹۰۳ حرف و ۸۶۶ کلمه است. مشهورترین آیه سوره صافات [سَلَامٌ عَلَی إِلْ یاسِینَ] می باشد که به آن آل یاسین گفته می شود و به اهل بیت پیامبر گرامی اسلام (ٌص) اشاره دارد و در باب فضیلت سوره صافات آمده است که کسانی که این سوره را در روز جمعه تلاوت کنند، از انواع بلا در دنیا محفوظ می مانند و برای آنان گشایش در روزی حاصل می شود.

فضائل تلاوت سوره صافات برای گشایش در روزی

محتوا و خواص سوره صافات

در سوره صافات به زندگی حضرت نوح، ابراهیم، موسی و برخی دیگر از پیامبران اشاره شده است و در رابطه با توحید، فرشتگان، شیاطین سرکش و عاقبت سرنوشت آنان، انکار نبوت توسط کفار، معاد و روز رستاخیز، شرک به خدواند(خویشاوندی خداوند با فرشتگان و یا جن)، بشارت به لشکر حق و پیروزی آنان در برابر لشکر کفار سخن به میان آمده است.

در احادیث و روایاتی از ائمه معصومین علیه السلام و رسول اکرم (ص) فضائل بی شماری برای سوره صافات عنوان شده است که این فضائل به تفصیل زیر می باشند.

برآوره شدن حاجات و دور شدن شیطان

در روایات آمده از نبی مکرم اسلام (ص)، دور شدن شیطان، نوشتن ده حسنه، استجابت دعا از جمله فضائل سوره صافات بیان شده است.

*هر کس سوره صافات را بخواند خداوند به تعداد همه جنیان و شیطان ها به او ده حسنه عنایت می کند و شیطان ها را از او دور می کند و از شرک مبرّی شده و دو فرشته حافظ او، در روز قیامت به سود او شهادت می دهند که به پیامبران الهی ایمان دارد.

*هر کس سوره «یس» و «صافات» را در روز جمعه قرائت کند و آنگاه دعا کند، خداوند خواسته اش را اجابت می کند.

محفوظ ماندن از بلاها و رسیدن به درجه شهادت

در باب خواص سوره صافات و خواندن این سوره در روز جمعه، امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید:

هر که سوره صافات را در هر روز جمعه قرائت نماید، همواره در حفظ و امان الهی بوده و آفت ها و بلاها در زندگی دنیایی، از او دفع می شود. روزی فراوانی از جانب خداوند به او داده می شود و از سوی شیطان و حاکمان ستمگر، آسیبی به مال و فرزندان و بدن او نمی رسد و اگر در همان روز یا شب جمعه بمیرد خداوند او را شهید به شمار آورده و در رمز قیامت در شمار شهدا خواهد بود و در بهشت هم درجه با شهیدان است.

سوره صافات و آثار و برکات تلاوت این سوره

آسان شدن مرگ

از دیگر خواص سوره صافات آسان شدن مرگ است و آثار قرائت آن بر بالین شخص محتضر، راحت جان دادن می باشد که در روایتی ازسلیمان جعفری نقل شده است که:

امام کاظم علیه السلام را دیدم که به فرزندش قاسم فرمود: برخیز و در کنار بستر برادرت سوره صافات را قرائت نما. سلیمان می گوید: قاسم چنین کرد و وقتی به آیه «هم اشدّ خلقا ام من خلقنا» رسید عمر برادر پایان یافت. آنگاه یعقوب بن جعفر به امام رو کرد و گفت: پیش از این برای کسی که در حال مرگ بود، سوره یس را قرائت می کردیم اما امروز شما فرمودید که سوره صافات را بخوانند. امام فرمود: سوره صافات را بخوانند. امام فرمود: سوره صافات را نزد هر مؤمنی که به سختی در حال جان دادن است بخوانند، خداوند مرگش را سریع و آسان می کند.

رسیدن به جاه و مقام

مرحوم طبرسی عالم شیعه نیز در کتاب مکارم الاخلاق، به آثار و برکات قرائت سوره صافات اشاره دارد که:

در روایت است که سوره صافات را برای دستیابی به شرف و جاه در دنیا و آخرت خوانده می شود.

دستیابی به آرامش

در روایتی از حضرت جعفر صادق (ع) این چین آمده است که:

اگر انسانی که دچار اضطراب و ترس است، از آب نوشته این سوره، استحمام کند آرامش می یابد.

فضیلت قرائت سوره صافات

تسکین و درمان دردها

از آثار و برکات دیگر بیان شده برای سوره صافات، تسکین درد می باشد که در کتاب مصباح کفعمی نوشته علامه شیخ کفعمی به آن اشاره شده است که:

اگر کسی سوره صافات را بنویسد و پس از شستن آن، بدنش را با این آب بشوید دردهایش برطرف می شود.

ترس از نیش عقرب

حضرت علی علیه السلام در رابطه با خواص سوره  عقرب فرموده اند:

هر کس از عقرب گزیدگی می ترسد آیات ۸۱-۷۹ این سوره را بخواند خداوند او را از این ترس ایمن می کند.

متن و ترجمه آیات ۷۹ تا ۸۱ سوره صافات

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

سَلَامٌ عَلَىٰ نُوحٍ فِی الْعَالَمِینَ ﴿٧٩﴾

سلام بر نوح در میان جهانیان. (۷۹)

إِنَّا کَذَٰلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنِینَ ﴿٨٠﴾

به راستی ما نیکوکاران را این گونه پاداش می دهیم. (۸۰)

إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُؤْمِنِینَ ﴿٨١﴾

بی تردید او از بندگان مؤمن ما بود. (۸۱)

خواص سوره صافات به همراه محتوای این سوره

امیدواریم از همراهی با خواص سوره صافات در این مطلب، نهایت استفاده را برده باشید. برای مشاهده فضائل قرائت دیگر سوره های قرآن بر روی دانستنی های مذهبی کلیک نمایید.

منبع : آرگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفده =